Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Konkurzy a reštrukturalizácie z Obchodného vestníka - Oznámenie č. 6K/20/2016

SPEMA group s.r.o.

  • Úpadca SPEMA group s.r.o.
    IČO: 44642938
    Miloslavov 414
    900 42  Dunajská Lužná
  • Druh Iné zverejnenie
  • Publikovaný v Obchodnom vestníku č. 128 z roku 2016 dňa 4.7.2016
  • Spisová značka - súd 6K/20/2016
  • Súd Okresný súd Bratislava I
  • Spisová značka - správca 6K/20/2016 - S 1803
Text

 

VEC:

Oznámenie zamestnancom o vyhlásenom konkurzu na majetok úpadcu/Uplatňovanie nárokov konkurze

Vážení zamestnanci,

na základe Uznesenia Okresného súdu Bratislava I, sp. zn. 6K/20/2016 zo dňa 01.06.2016, v právnej veci navrhovateľa – dlžníka SPEMA group s. r. o., so sídlom Miloslavov 414, 900 42 Dunajská Lužná, IČO: 44 642 938, obchodná spoločnosť registrovaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., oddiel: Sro., vložka č. 57115/B o návrhu na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka: SPEMA group s. r. o., so sídlom Miloslavov 414, 900 42 Dunajská Lužná, IČO: 44 642 938, obchodná spoločnosť registrovaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., oddiel: Sro., vložka č. 57115/B, (ďalej ako ,,úpadca“), Okresný súd Bratislava I. rozhodol o vyhlásení konkurzu na majetok Úpadcu s tým, že za správcu konkurznej podstaty ustanovil JUDr. Veroniku Poláčkovú, LL.M, správcu, so sídlom Ivánska Cesta 30/B, 821 04 Bratislava, zn. správcu S 1803 (ďalej len „Správca“).

Vyhlásením konkurzu na úpadcu, ktorý je zamestnávateľom prechádza na správcu oprávnenie konať za úpadcu v pracovnoprávnych vzťahoch vo vzťahoch k zamestnancom úpadcu.

Vyhlásením konkurzu sa potvrdzuje, že dlžník je v úpadku, t. j. je platobne neschopný alebo zadlžený (hodnota jeho záväzkov presahuje hodnotu jeho majetku). 

Riadenie konkurzného konania zabezpečuje správca, ktorého ustanovuje súd. Správca vykonáva správu majetku podliehajúceho konkurzu, speňažuje majetok podliehajúci konkurzu a z výťažku uspokojuje v súlade so zákonom veriteľov úpadcu. V priebehu konkurzu vykonáva aj ďalšie práva a povinnosti, najmä koná za úpadcu v pracovnoprávnych vzťahoch vo vzťahu k zamestnancom ako ich zamestnávateľ. 

Mzdy alebo platy zamestnancov úpadcu a ďalšie nároky zamestnancov úpadcu z pracovnoprávnych zmlúv alebo dohôd o prácach uzatvorených mimo pracovného pomeru, sú pohľadávkami proti podstate. Pohľadávky proti podstate uspokojuje správca z výťažku zo speňaženia majetku dotknutej podstaty podľa poradia ich splatnosti; ak sú v rovnaký deň splatné viaceré pohľadávky proti dotknutej podstate, ktoré nie je možné uspokojiť v celom rozsahu, uspokoja sa pomerne. Správca zodpovedá veriteľovi pohľadávky proti podstate (teda v tomto prípade zamestnancovi) za škodu, ktorá mu vznikne tým, že jeho pohľadávka proti podstate nebola riadne a včas uspokojená v súlade s týmto ustanovením, ibaže preukáže, že postupoval s odbornou starostlivosťou.

V prevádzkovaní úpadcovho podniku môže správca pokračovať, len ak možno odôvodnene predpokladať, že odplatným prevodom podniku, prípadne odplatným prevodom všetkého majetku alebo podstatnej časti majetku patriaceho k podniku jedným právnym úkonom získa podstatne vyšší výťažok zo speňaženia majetku patriaceho k podniku, ako keby speňažoval majetok patriaci k podniku inými spôsobmi; prevádzkovanie podniku sa pritom musí obmedziť na nevyhnutný rozsah potrebný na dosiahnutie tohto účelu. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti, nie je opodstatnené, aby sa pokračovalo v prevádzkovaní podniku úpadcu.

Vyhlásením konkurzu teda len vzniká možnosť dať zamestnancovi výpoveď. Výpovedný dôvod podľa ustanovenia § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce (ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť) môže síce voči zamestnancovi uplatniť konkurzný správca, ale rovnako môže dôjsť k predaju zamestnávateľa ako celku bez prerušenia prevádzky a bez prepúšťania zamestnancov uplatnením ustanovení Zákonníka práce o prechode práv a povinností. Ak sa po vyhlásení konkurzu takýto predaj predpokladá, nie je správne ani účelné, aby správca uplatnil hromadné prepúšťanie. K tomu by mal pristúpiť až keď bude mať istotu, že nový vlastník, ktorý kúpi podnik, nebude chcieť prevziať doterajší pracovný kolektív. Preto by sa výpovede zo strany správcu z dôvodu zrušenia zamestnávateľskej organizácie nemali uplatňovať generálne pre všetkých zamestnancov, ale po dohode s novým vlastníkom len u tých zamestnancov, ktorých nebude nový zamestnávateľ potrebovať.     

Pracovné právo posudzuje organizačné zmeny len z hľadiska ich následkov na pracovnoprávne vzťahy bez ohľadu na to, či ide o zmeny navonok alebo ide o vnútorné organizačné úpravy. Pre pracovné právo je z tohto pohľadu dôležité len to, či dochádza ku skončeniu pracovnoprávneho vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom z dôvodu zániku zamestnávateľa alebo či ide o prechod práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov.  

Skončenie pracovného pomeru výpoveďou (uvedené sa týka aj okamžitého skončenia pracovného pomeru zamestnanca) je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, ak u neho pôsobia zástupcovia zamestnancov. V záujme odstránenia prieťahov pri ukončovaní pracovných pomerov zamestnancov Zákonník práce ustanovuje pre zástupcov zamestnancov povinnosť prerokovať predložené skončenie pracovného pomeru do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti o prerokovanie.

Ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia alebo zamestnanecká rada (zamestnanecký dôverník), zamestnávateľ nemá povinnosť prerokovať skončenie pracovného pomeru zamestnanca. 

S poukazom na vyššie uvedené sa predmetná situácia prerokuje s Vami ako zamestnancom.

V zmysle platných právnych predpisov na území SR platí, že ak sa zamestnávateľ stane platobne neschopným a nemôže uspokojiť nároky zamestnancov z pracovnoprávnych vzťahov, tieto nároky sa uspokoja dávkou garančného poistenia podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon o sociálnom poistení.

Deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu.

Jednou z možností zamestnanca platobne neschopného zamestnávateľa je právo obrátiť sa na Sociálnu poisťovňu a žiadať dávku garančného poistenia ako subsystému sociálneho poistenia inkorporovaného do nášho právneho poriadku na základe implementácie príslušnej legislatívy Únie. Práve zabezpečenie minimálneho štandardu sociálnej ochrany zamestnancov v prípade platobnej neschopnosti ich zamestnávateľov a zabezpečenie riadneho fungovania voľného pohybu osôb vnútorného trhu predstavujú hlavné ciele Európskeho spoločenstva pri kodifikovaní právnej úpravy poskytujúcej ochranu zamestnancom platobne neschopných zamestnávateľov. Právna úprava ochrany zamestnanca pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa v Slovenskej republike je plne kompatibilná s právom Únie a zohráva dôležitú úlohu v poskytovaní minimálneho stupňa ochrany práv zamestnancov, ktorých zamestnávateľ sa stal platobne neschopný.

Zamestnanec nemá nárok na dávku garančného poistenia, ak pracovnoprávny vzťah uzatvoril po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, ak bol na platobnú neschopnosť zamestnávateľa písomne upozornený.

Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovného pomeru z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

Dávka garančného poistenia sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec, a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.

Žiadosť o priznanie dávky garančného poistenia podáva zamestnanec do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo odo dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu na pobočke Sociálnej poisťovne miestne príslušnej podľa útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd.

Dávka garančného poistenia sa vyplatí najneskôr do 60 dní od doručenia žiadosti o priznanie tejto dávky.

Za účelom prerokovania vzniknutej situácie Vás žiadam, aby ste sa dostavili dňa 07.07.201611.00 hod. do kancelárie správcu: Ivánska Cesta 30/B, 821 04 Bratislava.

S úctou,

 

 

 

JUDr. Veronika Poláčková, LL.M.

správca