Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Analýzy

Zisky a dotácie pre energeticky náročné podniky očami médií a internetových diskusií

Vysoké ceny energií, ohrozenie slovenskej výroby či dotácie pre domácnosti, malé i veľké podniky – to všetko sú témy, ktoré v médiách rezonujú už niekoľko mesiacov. V súvislosti s dotáciami pre energeticky náročné podniky sa vynorilo hneď niekoľko otázok. Je vôbec potrebné dotovať tieto podniky? Nepatria práve oni k najziskovejším slovenským podnikom? A naopak – budú dotácie dostatočné na to, aby naše podniky ostali konkurencie čschopné? Neprišla pomoc od vlády neskoro? Aké boli ohlasy na túto podporu v médiách? A ako je táto podpora vnímaná na sociálnych sieťach? Analytici spoločností FinStat a Newton Media sa pokúsili odpovedať na niektoré z týchto otázok.

Insolvencie 2022: Tri roky v znamení Arcy

Vo výročnej analýze konkurzov a reštrukturalizácií za rok 2022 sa dočítate, že inštitút dočasnej ochrany pred veriteľmi je definitívne mŕtvy. Stúpa ale záujem o malé konkurzy, predstavujú už viac než tretinu všetkých bankrotov. Konkurzné súdy vyhlásili v roku 2022 konkurz na majetok 277 právnických osôb. Je to opäť najvyšší počet od roku 2015, no porovnateľný s bankrotmi v predpandemickom období.

Analýza vzniku a zániku firiem v roku 2022

Celkový počet vzniknutých podnikov sa v roku 2022 markantne neodlišoval od počtu vzniknutých podnikov v predchádzajúcich rokoch. Podobne je na tom aj počet zaniknutých spoločností, ak nerátame administratívny výmaz podnikov z novembra 2021 a z 8. apríla 2022. Počet vzniknutých a zaniknutých podnikov sa výrazne nelíšil ani oproti pandemickým rokom 2020 a 2021.

FinStat skóre – nový model hodnotenia rizika úpadku

Hľadáte jedno jednoduché číslo, ktoré vám povie, ako sa vášmu konkurentovi, dodávateľovi alebo odberateľovi darí? Či mu hrozí úpadok? Dátoví analytici FinStatu pripravili vlastný kreditný model – FinStat skóre, ktorý vytvorili na mieru slovenskému podnikateľskému prostrediu. Na základe verejne dostupných informácií FinStat hodnotí finančné zdravie firiem bez toho, aby užívatelia museli podrobne skúmať účtovné závierky alebo analyzovať rôzne zložité pomerové ukazovatele.

Mediálny obraz kandidátov na županov a ich biznisy

S voľbami sa neodmysliteľne spája aj predvolebná kampaň, ktorá sa odohráva nielen v uliciach, ale aj v médiách a na sociálnych sieťach. Okrem prezentovania svojej osoby, vízie a programu patrí do predvolebného „ringu“ aj kritika. Prirodzene, najčastejšie sú predmetom kritiky súčasní predsedovia VÚC. Spoločnosť Newton Media sa spolu s FinStatom pozrela na to, ako komunikujú a aké biznisy majú za sebou najmedializovanejší kandidáti z každého kraja.

Hospodárenie maloobchodných reťazcov za rok 2021

Maloobchod má za sebou rekordnú sezónu. V roku 2022 sa takýto úspech už zrejme opakovať nebude. Z kúpnej sily spotrebiteľov totiž razantne ukrojí zvyšovanie cien tovarov bežnej spotreby a hlavne energií. V tohtoročnej analýze maloobchodných reťazcov FinStat upozorňuje, ako sa najvýkonnejšia trojica zahraničných reťazcov (Lidl, Kaufland, Tesco) vzďaľuje od zvyšku retailového trhu.

Sankčné zoznamy: Ako na ne?

Vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu sa dramaticky rozšíril obsah sankčných zoznamov o vplyvných politikov, úradníkov, dôstojníkov či oligarchov, ktorí sú prepojení na kremeľské kruhy. V článku sa dočítate o tom, ako je na Slovensku a v Českej republike riešená problematika medzinárodných sankcií, aké známe slovenské a české firmy a osoby nájdete na sankčných zoznamoch, ktorí známi Rusi okrem Putina dominujú na sankčných zoznamoch a aj to, že FinStat modul Sankcionované osoby agreguje v jednej databáze viac ako 10-tisíc unikátnych sankcionovaných fyzických a právnických osôb.

Insolvencie 2021: Návrat do normálu

Vo výročnej analýze insolvencií za rok 2021 FinStat vysvetľuje, ako sa konkurzné štatistiky na Slovensku normalizovali, čiže vrátili k číslam obvyklým v predpandemickom období, a ako tento trend ovplyvnili dočasné ochrany a malé konkurzy.

Vznik a zánik podnikov v roku 2021

Najväčší dopad na vznik a zánik podnikov nemala pandémia, ale kroky Ministerstva spravodlivosti.
Napriek tomu je vidieť skôr menej vznikajúcich ako viac zanikajúcich podnikov, a to najmä v odvetviach ako cestovný ruch a gastro, maloobchod alebo veľkoobchod. Naopak pandémia pomohla odvetviam ako je napríklad reklama.

Analýza sektorov priamo ohrozených koronavírusom na Slovensku

Pozrite si analýzu slovenských spoločností, ktoré pôsobia v SK NACE priamo ohrozených pandémiou koronavírusu.

V analýze sa dočítate, koľko takýchto spoločností na Slovensku pôsobí, aké sú veľké z pohľadu ročných tržieb a ktoré regióny Slovenska sú najviac ohrozené.

S bojom proti praniu špinavých peňazí môže pomôcť každý podnikateľ

Náš hlavný analytik Pavol Suďa pripravil zaujímavý článok o tom, ako s bojom proti praniu špinavých peňazí môže pomôcť každý podnikateľ. V rozhovore popisuje problematiku legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ktorá sa už stihla dotknúť firiem udelením vysokých pokút.

Hospodárenie maloobchodných reťazcov za rok 2020

Na základe zverejnenia finančných výsledkov obchodných reťazcov za rok 2020 vám prinášame stručnú analýzu o tom, ako sa minulý rok darilo najvýznamnejším obchodným sieťam, ktorým na pultoch prevláda potravinársky sortiment.

Hospodárenie nefinančných podnikov v roku 2020

V analýze hospodárenia nefinančných podnikov za rok 2020 okrem iného poukazujeme na to, ako internetové kasína zvýšili obrat odvetvia poskytovateľov hazardných hier na 3,8 miliardy eur. Čo je takmer dvojnásobok sumy, akú štátny rozpočet míňa na všetky základné a stredné školy.

Predbežné výsledky firiem za rok 2020

Pandémia koronavírusu spôsobila, že v mnohých dôležitých odvetviach ešte chýbajú čísla za väčšinu kľúčových hráčov. Niektoré branže už teraz poskytujú solídne indície o vývoji, alebo aspoň zaujímavé momenty, na ktoré chceme čitateľa upozorniť.

Navonok stabilita, pod pokrievkou pohyb

Ministerstvo spravodlivosti zvažuje zrušiť jednoduché spoločnosti na akcie. FinStat sa v analýze vznikajúcich a zanikajúcich firiem venuje aj tejto právnej forme, ktorú preferujú najmä investori do startupov.

Konkurzy 2020: Dočasné historické minimum

V aktuálnej analýze Konkurzy 2020 rozoberáme detaily týkajúce sa vlaňajších insolvencií. Kým reštrukturalizácie zaznamenali mierne oživenie, konkurzy dosiahli desaťročné historické minimum. Niektorí úpadcovia, ktorí by inak zbankrotovali, totiž využili dočasnú ochranu pred veriteľmi, ktorú štát zaviedol do konkurzného práva vlani v máji.

Najväčším slovenským maloobchodníkom je už Lidl

Na základe finančných výsledkov za rok 2019 sme aj tento rok pripravili analýzu maloobchodných reťazcov. FinStat analyzoval osem obchodných reťazcov, ktorých individuálne tržby za predaj tovaru, vlastných výrobkov a služieb, prevýšili v uplynulom účtovnom období úroveň 100 miliónov eur.

Daň z príjmov za rok 2019 klesla o necelých 10 percent

Posledným dňom na podanie daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2019 bol 2.11.2020. Do tohto dátumu boli zároveň firmy povinné zostaviť svoju účtovnú závierku, ktorá je prílohou daňového priznania. Zverejnené účtovné závierky sme pre vás zanalyzovali a vybrali z nich najzaujímavejšie informácie.

Účtovné závierky za rok 2019 zverejnilo viac ako 156 tis. firiem

Kvôli koronavírusu zverejnilo doteraz účtovné závierky iba 156 tis. firiem. Je to zhruba o 60 tis. firiem menej ako v minulom roku. Štát tým pádom dostane dane od týchto firiem s oneskorením. Tieto dáta sme pre vás zanalyzovali a vybrali z nich najzaujímavejšie informácie.

Výmazy z Obchodného registra v roku 2021

Za posledné 3 mesiace bolo z Obchodného registra vymazaných viac ako 30tis. spoločností a fyzických osôb. Stalo sa tak v rámci „čistenia“ Obchodného registra, kedy boli vymazané osoby, ktoré sa doň už zapisovať nemajú, osoby, ktoré nepremenili hodnotu svojho základného imania zo slovenskej meny na euro, alebo vybrané podniky, ktoré nepotvrdili svoje údaje v OR SR do 30.9.2021.

Schopnosť splácania záväzkov slovenských firiem z dosiahnutej EBITDA

Pandémia koronavírusu významne vplýva na schopnosť firiem splácať svoje záväzky. Preto sme pre vás vypracovali Analýzu schopnosti slovenských firiem splatiť svoje záväzky z dosiahnutej EBITDA.

Finančná analýza firiem v Slovenskej republike za rok 2013

Pozrite si analýzu slovenských firiem za rok 2013, v ktorej nájdete podrobne popísané finančné ukazovatele:

  • návratnosť aktív
  • návratnosť kapitálu
  • hrubá marža
  • zisková marža
  • celková zadlženosť
  • dlh / EBITDA
  • bežná likvidita